CITROEN
  • Citroën C-Zero
MERCEDES
  • Mercedes-Benz C 350 e
  • Mercedes-Benz S-500 Plug-In Hybrid
NISSAN
  • Nissan Leaf
  • Nissan e-NV200 Evalia
OPEL/VAUXHALL
  • OPEL Ampera
PORSCHE
  • Porsche Cayenne S E-Hybrid
  • Porsche Panamera Diesel Plug-In
TESLA
VOLVO
  • Volvo V60 Plug-In
  • Volvo XC90 T8 PHEV
VOLKSWAGEN

Már 5G-s hálózaton kommunikálnak az önvezető autók a ZalaZone tesztpályán

A Magyar Telekom elindította első ötödik generációs mobilhálózati tesztállomását Zalaegerszegen.
5G mobilhálózatot használó önvezető autók bemutatója először Magyarországon a ZalaZone tesztpályán
A ZalaZone tesztpálya első ütemének átadó ünnepségén először mutatkoztak be 5G-s hálózaton kommunikáló önvezető járművek valós körülményeket szimuláló környezetben. Az ötödik generációs hálózaton a jelenleginél tízszer nagyobb az adatátviteli sebesség és rövidebb a válaszidő az infokommunikációs eszközök között. Megvalósulhat az IoT (Internet of Things) kapcsolat azon eszközök között, amelyek más eszközzel vagy eszközökkel kétirányú kommunikációt folytatnak. Mindez nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy az új tesztpályán a legmodernebb műszaki háttérrel történjen az önvezető autók éles szituációban történtő kipróbálása. Az imitált "okos városban" minden olyan forgalmi helyzetet ki lehet próbálni, amellyel egy önvezető vagy elektromos jármű a közlekedésben találkozhat.

A hálózat kiépítésében a Magyar Telekom, a T-Systems Magyarország, az Ericsson Magyarország, a Budapesti Műszaki Egyetem és az iMar Navigation vett részt. A Telekom bázisállomást már tavaly megépítették a tesztpálya területére.

Ugyancsak a tesztpálya átadásakor ismerkedhettek meg a résztvevők a T-Systems Magyarország önvezető autók tesztelésére is alkalmas, egyedileg a tesztpályára kialakított Smart Parking (okos parkolás) rendszerével.

T-Systems Park and Joy – Digital Parking Services
A Vodafone ugyancsak az ünnepélyes megnyitó alkalmából indította el a tesztpályán saját frekvenciáján Magyarország első élő, állandó és a saját hálózatába kapcsolt 5G bázisállomását. Az esemény résztvevői kipróbálhattak egy olyan távvezérléssel működő autót, amelynek irányítása a pálya melletti vezetőülésből 5G-s kapcsolaton keresztül történt.

Az Európai Unió korábban arról döntött, hogy 2020-ra minden tagállamban legalább egy nagyvárosban legyen 5G hálózat. A Zalaegerszeget az autópályával összekötő, 2×2 sávos, 176 milliárd forintos beruházási költségggel épülő R76-os "okos út" fejlesztését kihasználva Zalaegerszeg lett az 5G-s kommunikációs hálózat tesztvárosa Magyarországon. A Magyar Telekom 2019 januárjában indította el Magyarország első szabványos 5G bázisállomását a megyeszékhely belvárosában.